Autor stránek

Autor stránek

Správcem webu je Jožka

Ve všem dělej druhým to, co chceš, aby oni dělali tobě.

Adopce na dálku - projekt Děti Etiopie

24. Přední hlídka Royal Rangers je od roku 2008 zapojena do adopcí na dálku prostřednictvím projektu Nadačního fondu Nehemia v etiopském městě Koffele.

Nadační fond Nehemia podporuje sto dětí v Koffele od září 2006. Záměrem projektu je dát chudým dětem možnost vzdělání, a tím i lepší perspektivu do života. V dané oblasti dominuje muslimské obyvatelstvo, které má většinu asi 95%. Ve městě Koffele žije asi 10 500 obyvatel. Z celkového počtu dětí má možnost chodit do školy pouze 40%. Měsíční náklady na jedno dítě jsou cca 500,- Kč. V částce je zahrnuto vzdělání, ošacení, lékařská péče a strava.
nehemia.jpg

Aktuální informace z Koffele

2011: z článku "Kulisy světa", autor Jaromír Bílý
V Etiopii jsme navštívili projekt Koffele, který leží v opravdu od civilizace vzdálených místech. Spousta lidí zde žije v podmínkách téměř na úrovni doby kamenné, to znamená, že nemají elektřinu a pitnou vodu, žijí v hliněných chýších, nemohou si jen tak zajít k lékaři, když jsou nemocní. Bez vnější pomoci, především křesťanských organizací, by byli v naprosto bezvýchodné situaci. Při této návštěvě jsem si uvědomil, jak strašné by bylo, kdyby byla z Afriky odstraněna vnější, sociální a humanitární pomoc. Je neuvěřitelné, jak obrovská pomoc je každoročně Africe poskytována. Na každém kroku můžete vidět nespočet různých humanitárních organizací, které povětšinou pomáhají. Jsem přesvědčen, že bez této pomoci by v mnohých místech Afriky došlo k naprostému sociálnímu a humanitárnímu kolapsu.

Bylo mi úzko při pomyšlení, že bych se snad mohl narodit v těchto místech, že bych snad mohl žít takovým způsobem života. Jak zvláštní místo k životu je tento svět. Jak různá místa jsou v tomto světě, a všude žijí lidé. Myslel jsem na lidi, které jsme potkávali v poušti na cestě do Addis Abeby. Jedinou atrakcí pro ně je hlavní silnice, kterou tudy projíždějí auta. Když náhodou zastavíte na odpočinek, ihned se kolem vás objeví spousta dětí, jako kdyby se vynořily odnikud. Říkáte si, kde asi bydlí, když kolem sebe vidíte jen polopoušť? Na druhé straně musím uznat, že pro nás mnohá místa Bible ztratila smysl. Například příběh o samařské ženě, jak jej známe ze čtvrté kapitoly Janova evangelia. My dnes nemůžeme nic podobného prožít. V naší zemi dnes ženy nechodí pro vodu. Jen otočíme kohoutkem a máme vody, kolik chceme. Musel jsem myslet na zástupy žen v Etiopii, které jsme viděli přicházet pro vodu k řece nebo ke studnám. Jedna taková žena kdysi přišla ke studni, u níž seděl zvláštní muž. Řekl jí, že to on má moc dát jí napít vody, po které už nikdy nebude žíznit. Jak nádherný příběh, a jak reálný mi připadal v kontextu s těmito od civilizace vzdálenými místy.

Při cestě do Koffele jsme zastavili na jednom místě, kde kromě suchých, velice řídce rostlých stromů nebylo nic, jen suchá tráva a všudypřítomný prach. Tu k nám přiběhly dvě malinké dívky v roztrhaném a velmi špinavém oblečení, bosky a s nadějí v očích, že jim tito podivní bílí lidé darují alespoň nějakou minci. Dozvěděli jsme se, že jsou to muslimky (celá tato oblast byla muslimská) a že jdou někam koupit chléb. Mohlo jim být možná osm nebo devět let. Pomyslel jsem si, co tyto dívky v životě asi čeká? V okolí jsme viděli mnohé veliké hroby z betonu, to proto, aby hyeny nevyhrabaly kosti pohřbených lidí. Myslel jsem na to, jak zvláštní to je, když se někdo na takovém místě narodí, aby zde prožil svůj život, život plný různých maličkostí, radostí, možná lásky k nějakému člověku, aby pak ve stáří zemřel a byl pohřben pod velikým a těžkým náhrobním kamenem na tom stejném místě, kde se narodil. Tehdy jsem si uvědomil, že život je stále stejný na všech místech světa, jen ty kulisy kolem lidí se mění. Lidé žijí svůj život (méně nebo více kvalitní) plný různých drobných příběhů a ještě drobnějších situací, aby pak, až se naplní jejich čas, zemřeli na tom stejném místě, kde se narodili.

Na cestě zpět do Addis Abeby jsme viděli dědečka, jak sám táhl na hřbitov rakev, zřejmě se svou zesnulou ženou. Šel velmi pomalu, protože nemohl tuto rakev na vozíku utáhnout, a mě se zdálo, že plakal. Ano, lidé žijí a umírají. Rodí se, aby se ukázali na této zemi jen na malinkou chvíli a pak se na ně zapomnělo. Tak smutný se život může lidem zdát a takový bezesporu život bez Boha na tomto světě je, ať již probíhá mezi jakýmikoliv vnějšími kulisami. Uvědomuji si, že evangelium, které nám Bůh svěřil, je tou nejnádhernější a nejvzácnější zvěstí. Je jako polibek lásky neviditelného Boha, který si nás lidi zamiloval. Jak nádherný dar nám Bůh v Kristu daroval. Bez tohoto daru a této zvěsti by tento svět byl naprosto smutným a beznadějným místem.

(20. července 2011)
2010: z článku "V zemi Habeš", autor Leoš Cásek
...Čtvrtý den se česká část výpravy odpojuje a po menších komplikacích přijíždíme kolem poledne do Koffele. Po příjezdu do školy nás děti očekávaly vzorně seřazené do zástupů. Jako již tradičně jsme byli přivítáni zpěvem a květinami. Poté nás ředitel školy informoval o školních aktivitách za uplynulé období.

Do projektu je zapojeno 93 chlapců a 107 dívek. 12 z těchto dětí nemá ani otce ani matku, 13 dětí nemá matku a 58 otce. Děti nadále dostávají zdravotní péči. Dvě z nich podstoupily léčbu ve vzdálenějších a kvalitnějších nemocnicích. Celkem bylo nakoupeno 2400 ks mýdel (12 ks/dítě), 400 ks šamponů (2 ks/dítě). Všech 200 dětí dostalo také svou školní uniformu, rifle, tričko, ponožky a boty. Každé dítě dostalo 12 sešitů, 12 tužek a 12 per. Dále z peněz použitých na stravu dostalo každé dítě 39 kg kukuřice, 50 kg mouky a 6 litrů oleje. A také během uplynulého roku byli vždy tři nejlepší žáci ze třídy na výletě u jezera Langano.

Po prohlídce areálu školy, školní zahrady, jabloňového sadu a tříd jsme byli pozváni na hudební vystoupení, které si děti připravily speciálně pro nás. Po vystoupení byly děti odměněny sladkostmi přivezenými z České republiky. Na nás čekala společná večeře s celým personálem školy. Opět jsme byli obdarováni etiopským národním krojem.

Z Koffele přivážíme velké díky vám všem, kdo jste přispěli na pořízení motocyklu a platu pro hlídače školy. S jedním z nich jsme se také osobně setkali. Aktuální potřebou školy je pořízení kláves pro hudební výchovu. Klávesy pořídíme jako dárek pro všechny děti z peněz, které se nasbíraly na účtu 12021, který je zřízen právě k těmto účelům.

Vloni jsme vás informovali o žádosti z Koffele o navýšení rozpočtu z důvodu školního stravování dětí. Rozpočet na celoroční stravování všech 200 dětí se šplhal k částce 300 000 Kč. Vzhledem k tomu, že 300 tis. je poměrně velká částka a vaření obědů není zcela efektivním a dlouhodobým řešením ekonomické situace, hledali jsme spolu s ředitelem jiné řešení. Rádi bychom tyto prostředky investovali do něčeho, co bude mít dlouhodobější a komplexnější dopad pro celé rodiny.

V současné době vedeme jednání o zřízení menší farmy nebo zakoupení pole, kde by se pěstovala zelenina. Tyto produkty by sloužily buď přímo pro děti, nebo k prodeji a za utržené peníze by se financovalo stravování dětí. Dalším rozměrem tohoto projektu je, že by zde mohli pracovat i někteří rodiče dětí, kteří dlouhodobě nemají práci. Už nyní dostaly dvě rodiny 5 ovcí. Nadále se všichni v dané oblasti potýkají s nedostatkem čisté vody a navíc by děti potřebovaly školní knihovnu, kde by si rozšiřovaly svůj obzor...

(14. července 2010)
06.10.2011 22:01:41
Jožka
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky

Mé oblíbené táborové téma je:

biblické (16 | 36%)
fantasy (4 | 9%)
historické (17 | 39%)
sci-fi (3 | 7%)
vojenské (4 | 9%)

Můj nejoblíbenější překlad Bible je

kralický (Kb) (30 | 22%)
ekumenický (ČEP) (33 | 25%)
Bible 21. století (B21) (47 | 35%)
studijní (KMS) (11 | 8%)
jeruzalémský (14 | 10%)
Poslední aktualizace: 2013-06-09
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one