Autor stránek

Autor stránek

Správcem webu je Jožka

Ve všem dělej druhým to, co chceš, aby oni dělali tobě.

25. 9. 2011 Dny NATO Ostrava

rangers.gif
V září roku 2011 se brněnští Royal Rangers již tradičně vypravili na Dny NATO v Ostravě. Jde o nekomerční přehlídku branných a bezpečnostních sil České republiky, NATO a dalších našich spojenců, která je největší akcí tohoto druhu ve střední Evropě. Letošní ročník byl z několika důvodů mimořádný. Jednalo se o naši jubilejní pátou návštěvu, akce samotná pak slavila kulatých deset let od svého vzniku.
Z důvodu konání významné křesťanské konference v Brně jsme na sever vyrazili nezvykle až v neděli. Naše účast byla hojná. Jelo celkem pět kluků (Dan, David M., David P., Jirka a MiG), oba vedoucí chlapeckého kmene Tygrů (Jožka a Viki), dva mládežníci (Eliška a Tomáš C.), Jožkův kamarád Tomáš K. (fotograf akce) a Jožkova spolužačka Hanka. Doprava na akci i zpět byla bezproblémová, neboť pořadatelé si ohlídali slabé místo předchozích ročníků, tedy kyvadlovou dopravu mezi vlakovým nádražím ve Studénce a letištěm. Vše ostatní bylo bez závad. Klobouk dolů před pořadateli, zvládnout tak dobře návštěvu téměř čtvrt miliónu lidí není samozřejmost.

Největší pozornost jsme věnovali stojánce bojových letounů a vrtulníků. Ty byly shromážděny do několika skupin. V první jsme si prohlédli čtveřici letounů amerického letectva. V řadě za sebou stály čtyřmotorový transportní C-130J Hercules ze základny USAF v německém Ramsteinu, za ním druhý Hercules verze C-130H ze základny Niagara Falls, stát New York (viděli jsme i zevnitř a vyfotili se s posádkou), potom čtyřmotorový tankovací kolos KC-135R Stratotanker ze základny March, stát California, a nakonec to nejlepší: obří osmimotorový strategický bombardér B-52H Stratofortress ze základny Barksdale, stát Louisiana (viděli jsme i zevnitř a vyfotili se s posádkou). Americké letouny doplnila dvojice britských cvičných strojů Hawk.

U první skupiny jsme se dost zdrželi, proto jsme do letounů druhé skupiny nevstoupili. Tvořily ji unikátní švédský dvoumotorový monitorovací letoun S-100D Argus (vyfotili jsme se s posádkou a obdrželi dárečky), obří čtyřmotorový letoun včasné výstrahy E-3A Sentry (vyfotili jsme se s tygřím znakem jednotky NATO), jeho britská verze E-3D Sentry (vyfotili jsme se s posádkou) a belgický C-130H Hercules. Naopak nejvíce času jsme strávili u třetí skupiny, neboť tu tvořily dva izraelské stíhací letouny F-15D Baz (vyfotili jsme se s piloty) a doprovodný transportní C-130 Karnaf. Jako bonbónek zde byla prezentována i elitní izraelská záchranná jednotka Unit 669. A neminuli jsme ani sousední slovenský vrtulník Mi-17 (viděli jsme i zevnitř).
Tygři u E-3A (NATO)
Tygři u E-3A (NATO)
Tygři u E-3D (RAF)
Tygři u E-3D (RAF)
Tygři u F-15D (IAF)
Tygři u F-15D (IAF)
Tygři s pilotem F-15D (IAF)
Tygři s pilotem F-15D (IAF)
Čtvrtou skupinu jsme prošli jen s Jožkovým výkladem. Parkovala zde celá řada strojů, vesměs stíhacích (české a maďarský JAS-39C/D Gripen, norské F-16A/B, italské a německý Eurofighter Typhoon, slovenský MiG-29AS), ale našly se zde i letouny bitevní (české L-159), cvičné (britský King Air B200), vrtulníky (belgický A109) a dokonce jaderný bombardér (francouzská Mirage 2000N). Co jsme pak zcela oželeli, byla stojánka pozemní techniky (tanků atd.), na kterou již prostě nezbyl čas.

Ani z dynamických ukázek jsme nestihli zdaleka všechno. Na zemi jsme viděli akci elitních jednotek české a polské policie při vysvobozování rukojmí z letounu, dále prezentaci českých tanků T-72M4CZ a rozvinutí české protiletadlové baterie v poli proti vrtulníku Mi-24V. Pak už k nám jen občas doléhala ohlušující střelba tanků nebo samohybných houfnic Dana. Ve vzduchu jsme viděli noblesní vystoupení britského King Air Display Teamu, dále akrobacii rakouského Eurofighter Typhoonu i českých JAS-39C Gripen a L-159 ALCA. Plně jsme si vychutnali ukázku lotyšské akrobatické skupiny Baltic Bees i vrcholné vystoupení turecké skupiny Turkish Stars na osmi stíhačkách NF-5. Naopak ze špičkové akrobacie nizozemské F-16AM a slovenského MiGu-29AS jsme viděli jen část.
F-16B (Norsko)
F-16B (Norsko)
JAS-39D Gripen (Maďarsko)
JAS-39D Gripen (Maďarsko)
Eurofighter Tifone (Itálie)
Eurofighter Tifone (Itálie)
Turkish Stars: 8x NF-5
Turkish Stars: 8x NF-5
Jubilejní Dny NATO 2011 tak vyšly parádně. Počasí bylo nádherné, díky Bohu za to. Akce však narostla do takových rozměrů, že jediný den na shlédnutí všeho již nestačí. Přesto jsme to podstatné, zdá se, stihli. Za hvězdy akce kluci označili izraelské stíhačky F-15D, americký bombardér B-52H, české tanky T-72M4CZ a ve vzduchu jednoznačně akrobatickou skupinu Turkish Stars. Jsme rádi, že se Dny NATO pořádají a že jsou pro návštěvníky zdarma. :)

Autorem fotografií je Tom Klečka.

* * *

Pokud jste dočetli až sem, zde je ještě úžasný videoklip z letošních Dnů NATO:
28.09.2011 09:55:18
Jožka
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky

Mé oblíbené táborové téma je:

biblické (16 | 36%)
fantasy (4 | 9%)
historické (17 | 39%)
sci-fi (3 | 7%)
vojenské (4 | 9%)

Můj nejoblíbenější překlad Bible je

kralický (Kb) (30 | 22%)
ekumenický (ČEP) (33 | 25%)
Bible 21. století (B21) (47 | 35%)
studijní (KMS) (11 | 8%)
jeruzalémský (14 | 10%)
Poslední aktualizace: 2013-06-09
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one