Autor stránek

Autor stránek

Správcem webu je Jožka

Ve všem dělej druhým to, co chceš, aby oni dělali tobě.

17.-19. 6. 2011 NVT-J základní Valašská Bystřice

Nový koncept výcviku juniorských vedoucích vytvořený Karlem Hauptmanem z 18. PH Brno I a Petrem Machalcem ze 3. PH Vsetín se v letošním roce úspěšně rozjel. V polovině června byl na řadě základní výcvikový tábor. Tentokráte se konal v Beskydech na táborové základně Mraveniště u Valašské Bystřice. Účastnilo se jej celkem 24 uchazečů, 4 starší instruktoři, 4 juniorské instruktorky, 1 kuchařka, 2 děti a pes.:o) Za naši Přední hlídku vyrazili na Valašsko Juniorky Kessi, Peťa, Mája (ta dobrovolně na rekvalifikaci, neboť má toto školení absolvované již z loňska) a vedoucí Jožka jakožto starší instruktor.

* * * Z Jožkova deníku * * *

Den 1.: pátek 17. června 2011

NVT-Juniorů. Přímý rychlík do Val.-Mezu nám odjíždí ve 13:02, proto si dáváme sraz ve 12:30. Já ale nestíhám. Dopoledne jsem hrál na jedné brněnské základní škole císaře Karla IV. v rámci jejich projektu do vlastivědy, takže mám po návratu domů co dělat. Před odchodem kriticky zhodnotím stav svého pokoje – hromada maskáčů a nejrůznější výstroje vytahaná ze skříní nepůsobí dobře, proto pokoj ještě rychle dávám do použitelného stavu. Znamená to však, že na hlavní nádraží přijíždím až ve 12:45. Nakonec to nevadí, holky dorazily krátce přede mnou. Nakupujeme jízdenky, nějaké potraviny a jdeme na vlak. Na nástupišti je otřesně narváno, ale souprava zatím nikde. Zaujímáme tedy výhodné pozice a když konečně dorazí vlak, s rázností vlastní Royal Rangers obsazujeme jedno kupé.

Cesta nám ubíhá pohodlně a hezky, jenže to má jeden háček: sedíme ve špatné části vlaku. V Kojetíně se souprava rozpojuje a naše část jede na Ostravu. Tam nechceme,:o) proto nás ve Vyškově čeká přesun. Vystupujeme z vlaku, kráčíme dozadu... Rozhlas hlásí „ukončete výstup a nástup, vlak je připraven k odjezdu“... S holkama to nějak nehne, takže se rozbíhám a s jazykem na mikině klušu ke správné části soupravy. Průvodčí se smějí, holky dobíhají vzápětí (Peťa: „Infarkt!“) a kupodivu nacházíme volná místa. Zbylý úsek cesty je již bezproblémový.

Ve Val.-Mezu na nádraží nás má čekat odvoz. Ten ale zatím nedorazil, neboť vlak přijel o několik minut dříve. Využíváme okamžiku a jdeme na zmrzlinu. V ten moment samozřejmě přijíždí Peca, a tak lížeme, co nám síly stačí. Na základnu je to ještě kus cesty. Při příjezdu se zděšením zjišťuji, že se Mraveniště hemží samýma holkama! Karel mě uklidňuje, že to snad nebude tak jednoznačné, a vskutku, nakonec se pár kluků objeví. Mezi nimi i Tomáš z Olomouce, s nímž se znám z několika betelných akcí. Juniorky však mají stejně převahu cca 3,5:1.:o) Vítá nás národní velitel, zdravíme se i se zbytkem Hauptmanovic rodiny a pomalu se jde na to. Převléci se do slavnostní uniformy, úvodní nástup, první teoretické lekce... Ještě před nimi seznamovací hry. Tzv. pomocné juniorské instruktory letos obsadily holky z domácí 3. PH. A jde jim to perfektně.:o)

Večerka je ve 22:30. Nás však čeká ještě ztišení a porada. Dozvídám se, že se druhý den mohu těšit na vyučování jedné lekce místo Karla. Rázem mám tedy ve volných chvílích na co myslet.:o) Porada je důkladná, ovšem díky tomu si ráno můžeme přispat až do 6:40. Závěr dne je klasický: hygiena, spacák, krátké díky Bohu a vzápětí padám do říše snů...


Fotografie pořídil národní velitel.
Základna

Základna

Uvítání

Uvítání

Seznamování

Seznamování

Průvodce

Průvodce

Den 2.: sobota 18. června 2011

Přestože ranní porada odpadla, procitám ke své nelibosti ještě před budíčkem. Ranní ztišení vede Petr Walach. Je hojně navštíveno Juniory, což je oproti loňskému roku vítaná změna.:o) K snídani je chléb s vynikající Katčinou pomazánkou. Chvály zajišťuje Peca s eskadrou svých Juniorek, přičemž Zuzka hraje na housle a Kiki na flétnu. Ty holky jsou opravdu všehoschopné.:o) Rád se přidávám jako pomocný zpěvák a podržnota.

Hlavní náplní dne je herní workshop. Junioři jsou rozděleni do dvou týmů, přičemž jeden vede Karel a druhý Peca. Každý z nich dostává k ruce dvě Juniorské instruktorky. Zatímco Evča a Kiki pomáhají Pecovi, u Karla slouží Zuzka a Esťa. Já jdu na učení ke Karlovi a Petr přebíhá mezi oběma skupinami jako fotograf. První část worskshopu se odehrává na fotbalovém hřišti. Junioři si užívají (či občas spíše jen prožívají:o)) různé typy her. Do některých se zapojujeme i my instruktoři, např. probíháme Uličkou důvěry. Také se účastníme Demonstrace, pochopitelně jako policisté.:o) Oběd v podobě paštiky a taveného sýra k pečivu konzumujeme přímo na hřišti. Pak nás Esťa se Zuzkou vedou do lesa a já začínám hořce litovat, že jsem si vzal sandály. Mým kanadám je u postele jistě velmi dobře... Bez ohledu na to však v lese zažívám spolu s ostatními super čas.

Podvečerním lekcím dominuje školení Petra Walacha k šikaně. Diskuse je méně bouřlivá než loni, ale zároveň mi přijde být věcnější. Po lekcích Karla a Pecy pak přicházím na řadu i já. Večerní program je zčásti poznamenán duněním z nedaleké hospody, kde se bujaře slaví ukončení fotbalové sezóny. S rachotem po desáté hodině večerní se rozhodně nehodlám smířit, proto spolu s Juniorskými instruktorkami vyrážím vyhledat organizátory. Dotyčná paní je vstřícná a komunikativní, bohužel pro nás však má povolenu výjimku z nočního klidu až do jedné hodiny ranní. Přesto se nám daří domluvit alespoň stažení basů. Navzdory tomu se spát nedá, a tak se Junioři spontánně shromažďují na tábořišti a hrají hry. Bohužel přitom místy dělají víc kraválu než fotbalisti, což si vyžaduje naši korekci. Fotbalisté drží slovo, jejich reproduktory v jednu hodinu utichají a my tak můžeme konečně zalehnout...
Herní workshop

Herní workshop

Demonstrace

Demonstrace

Pavoučí síť

Pavoučí síť

Kimovka

Kimovka

Nad propastí

Nad propastí

Výuka

Výuka

Chvály

Chvály

Den 3.: neděle 19. června 2011

Po ranním ztišení a snídani nás čekají závěrečné dvě teoretické lekce. Pak přichází vyhodnocení. Na závěrečném nástupu se každému absolventovi předává diplom, nášivka a drobný dáreček. Národní velitel posléze děkuje nám instruktorům a každý z nás dostává sladkou odměnu.:o) Také pomocné Juniorské instruktorky jsou odměněny, byly vskutku perfektní. Tím je NVT-J oficiálně ukončeno, ještě slib vlajce, společná fotka a jde se na oběd... Katka Hauptmanová se v kuchyni vyznamenala a její děti byly zdrojem neustálého veselí (malá Gábinka buší pěstičkou do instruktora Pecy a prozpěvuje si: „Tluču vedoucího, tluču vedoucího...“:o)).

Úklid a balení probíhá rychle. Před odjezdem si ještě procházím dokonale zařízenou základnu a obdivuji jednotlivé detaily. Mraveniště patří TOMíkům a jejich kvalitní péče je opravdu cítit na každém kroku.:o) Pak už probíhá „farewell“ a jdeme k autům. Zpět do Val.-Mezu nás veze sám národní velitel. Zpáteční cestu vlakem budeme trávit ve zdvojené síle, neboť s námi jedou i všechny čtyři absolventky z 18. PH. Poměr mužů a žen v naší výpravě tím pádem činí 1:7. Chvilku v duchu lomím rukama, jak cestování s tímhle babincem dopadne, ale nakonec je to úplně v pohodě.:o)

Ve Val.-Mezu jdu s Peťou do lékárny, protože jí úplně odešly hlasivky. Kessi mezitím hlídá výstroj a zbytek holek jde tklivě mávat klukům z Olomouce, kterým jede rychlík. My jedeme až následným osobním vlakem. Při příjezdu soupravy nám však z jejích oken bujaře mává výprava Juniorů z Opavy, která nastoupila o zastávku dříve. Setkání vskutku nečekané. A je opět veselo.:o) V Hranicích se loučíme už definitivně a my Brňané nasedáme na rychlík z Bohumína. Přitom opět provádíme rychlou akci a úspěšně zabíráme jedno kupé. Cesta ubíhá nejprve vesele a posléze ospale. Den přeci jen pokročil a my jsme unaveni. V Brně potom rychlý rozstřel a přesun domů. Zítra odlétám do Paříže, tak mám zase co dělat...
Všichni

Všichni

27.06.2011 22:28:05
Jožka
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky

Mé oblíbené táborové téma je:

biblické (16 | 36%)
fantasy (4 | 9%)
historické (17 | 39%)
sci-fi (3 | 7%)
vojenské (4 | 9%)

Můj nejoblíbenější překlad Bible je

kralický (Kb) (30 | 22%)
ekumenický (ČEP) (33 | 25%)
Bible 21. století (B21) (47 | 35%)
studijní (KMS) (11 | 8%)
jeruzalémský (14 | 10%)
Poslední aktualizace: 2013-06-09
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one